Jak pečovat o výrobky z olivového dřeva a čeho se vyvarovat?

V tomto článku si můžete přečíst naše tipy, jak na péči o dřevo, aby vám vydrželo krásné a funkční na dlouhou dobu.

Jelikož je dřevo živý materiál, musíme se o něj starat po celou dobu jeho života. Výrobky značky Arte Legno se vyznačují nádhernou kresbou, mimořádnou odolností proti oděru, vysokou tvrdostí a mají vynikající schopnost regenerace.

Dřevěné kuchyňské náčiní na přípravu a podávání jídla, tj. prkénka, misky, talíře či příbory, potřebují pravidelnou a správnou péči. I když je dřevo již několik let pokácené a řádně vyschlé, na změnu vlhkosti reaguje - při nedostatečné péči sesychá, při nadměrné vlhkosti se rozpíná. Následkem toho může změnit tvar a může dojít k praskání či zkroucení dřeva. Pokud budete dodržovat těchto několik jednoduchých zásad, předejdete zásadnějším změnám.

Na co myslet před prvním použitím?

arte legno 4Produkty Arte Legno jsou dodávány napuštěné olivovým olejem bez jakýchkoli dalších povrchových úprav. Doporučujeme, v závislosti na druhu používání, čas od času ošetřit každý kus slunečnicovým nebo olivovým olejem. Olej v co nejmenším množství naneste na celý povrch výrobku a po chvíli nevstřebané množství setřete ubrouskem. Tato tenká vrstva se zaslouží o výživu dřeva, zabrání vysychání a navrátí dřevu původní živou barvu. Taková regenerace prodlouží jak trvanlivost a odolnost výrobku proti vlhku, tak i vzhled dřeva

Po natření celý povrch výrobku mírně ztmavne a znovu se projeví nádherná kresba dřeva. Vzhledem k tomu, že se při pravidelném používání a mytí charakteristická kresba olivového dřeva mírně ztrácí, doporučujeme opakovat toto ošetření olejem dle potřeby.

Jak pečovat o dřevěné výrobky?

arte legno traminal 3Olivové dřevo neabsorbuje žádnou kapalinu a je odolné vůči teplé i studené vodě. Po použití doporučujeme výrobek otřít vlhkým hadříkem nebo opláchnout teplou vodou. Při větším znečištění můžete použít malé množství mycího prostředku na nádobí a následně celý předmět opláchnout vodou. Vyhnout byste se ale měli delšímu namáčení, kdy by mohlo dojít k popraskání a deformaci výrobku, která je samozřejmě nežádoucí. Po umytí předmět osušte látkovou či papírovou utěrkou. Odstraníte tak přebytečnou vodu a vždy nechte daný výrobek dobře vyschnout. U prkének, válů a krájecích desek je lepší, pokud schnou např. opřené o stěnu skříňky. Voda se rychleji odpařuje a nedochází ke zkroucení. Naběračky či obracečky je vhodnější pověsit na háček. Výrobky z olivového dřeva určitě nepatří do myčky nádobí ani do mikrovlnné trouby. Mohly by popraskat nebo se zkroutit stejně jako při nadměrném namáčení nebo při ponořování do vody.

Každé dřevo chrání do jisté míry přirozený obsah olejů. Dřevo ale miluje vosky a oleje. Dřevěné předměty, které přichází do styku s vodou jsou většinou opatřeny nějakou povrchovou úpravou - jsou navoskované, nalakované nebo naolejované. Někdy se používá opakovaně i více povrchových úprav. Častým používáním a mytím výrobků se může tato povrchová úprava odstranit stejně, jako se ze dřeva postupně vyplaví i přirozeně obsažené oleje. Dřevo se tady používáním a mytím stává náchylnější k poškození.

Kdo jsou nepřátelé dřeva?

arte legno traminalVoda je největším nepřítelem dřeva. Dřevěné výrobky nikdy nemyjte v myčce nádobí. Po omytí je důležité nechat dřevěné výrobky řádně vyschnout. Při nadměrném namáčení či působení páry na strukturu dřeva, může vzniknout vážné poškození výrobku. Může dojít ke změnám na povrchu výrobku, vzniku prasklin, zkroucení, zprohýbání či nabobtnání. Při opakovaném dlouhém namáčení a rychlém sušení má dřevo tendenci kroutit se a praskat. Navíc se takto zmenšuje ochranná vrstva dřeva, kterou je od výrobce ošetřeno. Vždy se snažte zamezit vniknutí vody do vašeho výrobku. To ale neznamená, že byste dřevěné výrobky neměli umývat. Při správné a pravidelné péči a ošetření olejem nebo voskem se do nich voda nedostane. Předměty doporučujeme pečlivě omýt přípravkem na nádobí (např. jar), teplou vodou, důkladně opláchnout a  nechat volně uschnout. Nenechávejte dřevěné předměty zbytečně dlouho ve vodě, aby nevstřebávali nadměrnou vlhkost.

Pozor si dejte na zdroje přímého tepla - slunce, radiátor, vyhřátá trouba, mikrovlnná trouba. Pro urychlení procesu schnutí nevystavujte předměty ze dřeva vysokým teplotám. Nikdy dřevo nesušte na přímém zdroji tepla. Doporučujeme dřevěné výrobky po omytí nechat vždy dobře vyschnout volně na vzduchu. Nejlépe na odkapávači. U prkének, válů a desek je lepší, když stojí opřené o boční stěnu tak, aby se voda co nejrychleji odpařila a nedošlo tak k poškození a ke zkroucení. Naběračky či obracečky je vhodné pověsit na háček. Nikdy nenechávejte předměty schnout na přímém slunci nebo radiátoru a nevkládejte je do vyhřáté trouby nebo mikrovlnné trouby. Intenzivním teplem se můžou dřevěné předměty nenávratně poškodit. 

Nepokládejte na výrobky horké hrnce a pánve. Dřevo se může vlivem prudké změny teploty zkroutit a popraskat. Na krájecí prkénka proto nepokládejte horké nádobí. K tomuto účelu jsou určeny dřevěné podložky z olivového dřeva.

Na povrchu dřevěných předmětů nenechávejte zbytky masa, zeleniny ani jiných surovin. Zbytky jídla z nádobí a kuchyňského náčiní odstraňte co nejdříve a povrch očistěte vlhkým hadříkem nebo opláchněte jarovou vodou. Po krájení masa lze prkénko velmi dobře vydezinfikovat tak, že ho po omytí ještě otřete hadříkem namočeným v bílém octě či v čerstvé citronové šťávě. Nádobí, před uložením do skříňky nebo police, nechte volně oschnout na vzduchu.

Kdy je čas na údržbu dřevěných výrobků?

arte legno traminal2Pravidelná údržba je na místě zvláště u výrobků, které často přichází do kontaktu s vodou. Kuchyňská prkénka a krájecí desky se ošetřují i kvůli obnově vzhledu a kresby dřeva. Obroušením se zbavíte případných škrábanců a naolejováním či navoskováním navrátíte původní barvu dřeva a odolnost proti vodě. 

Správný čas na údržbu dřevěného výrobku poznáte pozorováním nebo dotykem. Pokud u dřeva dochází ke změně barvy, zesvětlení nebo šednutí, na dotyk se může zdát dřevo vysušené, je čas na ošetření. Výjimečně, pokud byla péče zanedbána, může dojít ke zkroucení či popraskání výrobku. 

Pouze pokud je dřevěný výrobek vysušený, můžete provést údržbu olejováním nebo voskováním. Čím častěji výrobek používáte, tím častější péči vyžaduje. Jednou měsíčně doporučujeme olejovat nebo voskovat kuchyňská prkénka, která jsou používána každý den. Pokud používáte dané prkénko méně často, stačí provést údržbu jednou za čtvrt až půl roku. Za řádnou péči vás dřevěné výrobky odmění nejen krásným a unikátním vzhledem, ale hlavně svými vlastnostmi.

 

Jak zatočit s nepříjemnými pachy?

Po krájení cibule, česneku či jiných aromatických potravinách se může stát, že dřevěné výrobky budou zapáchat. V boji se zápachem vám pomůže umytí v teplé mýdlové vodě se lžičkou jedlé sody. Roztok nechte pár minut působit a následně předmět opláchněte vlažnou vodou. Pokud v domácnosti jednou sodu nemáte, můžete použít ocet.  Hadříkem namočeným v bílém octě nádobí otřete a poté opláchněte. Dále můžete použít i citronovou šťávu nebo sůl, kterými prkénka a další kuchyňské pomocníky vydrhnete a poté opět opláchnete čistou vodou.